Post by Andris on Oct 15, 2015 9:02:40 GMT
Autors: Bimbambols.
Mīlas Bimbambols
BIMBAMBOLS: IZLASES 12 CIKLU VĒRTĒJUMS (PILNA VERSIJA)
Labvakar, draugi!
Vakar noslēdzās Latvijas izlases 12.cikls atlasei uz Eiropas vai Pasaules čempionāta finālturnīru. Ducis ciklu dod lielisku pamatu atskatīties uz šiem notikumiem, kā arī izteikt savu salīdzinošo to novērtējumu.
Katru ciklu nedaudz raksturošu, kā arī došu savu izlases varējuma novērtējumu 10 baļļu sistēmā. Īsumā arī noformulēšu savas spilgtākās atmiņas katrā no cikliem.
WC-1994
Vērtējums: 6
Septiņu komandu konkurencē izcīnīta 6.vieta. Var teikt, ka līdzīgs cikls Euro-2016 atlasei. 12 spēlēs bez uzvarām, 5 neizšķirti, 7 zaudējumi. Tomēr nepalikām pēdējie, kas ir svarīgi. Aiz mums palika Albānija. Tolaik par uzvaru deva 2 punktus, tāpēc šie neizšķirti bija augstākā vērtē. Gan no šīsdienas, gan toreizējām pozīcijām skatoties, bijām spēcīgā grupā- Spānija, Dānija (nupat vinnējusi Euro-1992), Īrija (labi spēlēja iepriekšējos Eiropas un Pasaules finālturnīros), Ziemeļīrija, Lietuva (Žalgiris vēl pirms dažiem gadiem bija ieguvis PSRS bronzu- 1987.gadā) un Albānija.
Divi no izcīnītajiem neizšķirtiem liekami augstākā plauktā par Euro-2016 izcīnītajiem pret Čehiju un Turciju. Runa, protams, par abiem 0:0 pret Dāniju un Spāniju. Tās ir „zelta fonda” spēles. Labu spēli Latvija aizvadīja arī Viļņā 1992.gada oktobrī, kad tikai pēdējās minūtēs izlaidām uzvaru- 1:1. Lietuvai tolaik bija ļoti laba komanda. Pārsteidzošs bija mačs Seviļā, kur Latvija ieradās 14 spēlētāju sastāvā, tomēr spēja puslaiku nospēlēt 0:0.
Spilgtākās atmiņas:
Izlases atgriešanās pasaules futbolā, Dānija 0:0, Spānija 0:0, Aināra Linarda spēle un tēls izlasē, Džekija Čarltona viesošanās īru krogā pēc spēles Rīgā.
Euro-1996
Vērtējums: 7
Samērā spēcīga grupa- Portugāle, tolaik spēcīgā Īrija, Ziemeļīrija, Austrija un Lihtenšteina. Palikām 5.vietā, taču ne bez pretenzijām. Četras uzvaras un seši zaudējumi mums ievietoja tikai 5 punktu attālumā no 2.vietas. Tiem laikiem ievērojams sasniegums.
Galvenie cikla hiti, protams, ir lieliskā uzvara mājās pār Austriju ar 3:2, kad no 2:0 kritām atpakaļ uz 2:2, bet beigās Zeiberliņš ar skaistu sitienu devītniekā panāca 3:2, kā arī uzvara Belfāstā pār ziemeļīriem ar 2:1- ziemeļīri beigās palika vienādos punktos ar īriem, tomēr savstarpējās spēles bija labākas īriem, kas deva tiem 2.vietu grupā. Savukārt Austrija no abiem minētajiem atpalika par punktu. Tātad mēs būtiski ietekmējām visus notikumus un komandu secību grupā. Atmiņā paliks arī 2:3 Portugālē, kas tiem laikiem radīja nopietnu ažiotāžu.
Spilgtākās atmiņas:
Izlases pirmās nopietnās uzvaras, Jānis Gilis atklāj Vītu Rimku, Zeiberliņa vārti pret Austriju.
WC-1998
Vērtējums: 6,5
Tabulā atkal solis uz priekšu- pēc sestās un piektās vietas, šoreiz esam ceturtie. Tomēr, atšķirībā no iepriekšējā cikla, šoreiz grupa sadalās divās daļās- ir trīs „lielie” un trīs „mazie”- pie pirmajiem ir Austrija, Slovēnija un Zviedrija, bet mēs, igauņi un baltkrievi ne uz ko nepretendējam. Ar 3 uzvarām un neizšķirtu mums pietiek, lai „mazo” vidū paliktu labākie. Igauņus vinnējām abās spēlēs, bet baltkrievus reizi, vēl reizi neizšķirts.
Jau pašā cikla sākumā mājās piedzīvotie zaudējumi pret zviedriem un skotiem salauza jebkādas ilūzijas par augstām vietām. Toties mācējām paņemt „savus punktus” pret igauņiem un baltkrieviem. Labākās spēles bija Igaunijā vecajā Kadriorg stadionā, kad no 0:1 panācām 3:1, kā arī Rīgā pret Baltkrieviju 2:0- tas notika dienā, kad Latvijas ledus hokeja izlase aizvadīja pirmo gadu A grupā un nospēlēja 3:3 pret Kanādu. 1997.gada 30.aprīlis. Kā pozitīvs fakts minams, ka visās spēlēs spēlējām cienīgi- nevienā mačā nezaudējām ar vairāk kā 2 vārtu pārsvaru.
Spilgtākās atmiņas:
38 gadus vecā aizsarga Ševļakova divi vārti pret Baltkrieviju, izglābšanās Igaunijā un Mežecka uzsauktie dzērieni pēc spēles faniem, zviedru vēstules O.Karavajevam pirms spēles Skotijā.
Euro-2000
Vērtējums: 7,5
Pirmais cikls, kurā iezagās prātā doma, ka varbūt varam aizbraukt uz finālturnīru. Pirms cikla likās, ka gaidāma totāla izgāšanās, ko nostiprināja Dzodzuašvili vadītās izlases zaudējumi pārbaudes spēlēs ar 1:5 pret Izraēlu Rīgā un 1:4 viesos Islandei. Taču tad sekoja neticamais- uzvara viesos starta mačā pār Norvēģiju ar 3:1 (jāpiebilst, ka norvēģi tajā laikā tika uzskatīta par vienu no Eiropas top izlasēm, ko apliecināja arī cikls- nākamajās 9 spēlēs 8 uzvaras un viens neizšķirts). Finišējām ceturtie, atpaliekot tikai 4 punktus no 2.vietas, kura tika Slovēnijai. Grieķi mums priekšā nieka 2 punktus, bet aizsteidzāmies priekšā Gruzijai un Albānijai. Grupa noslēgta ar pozitīvu vārtu starpību.
Pirmo reizi doma par kvalificēšanos parādījās pēc uzvaras otrajā spēlē mājās pār Gruziju- 6 punkti divās spēlēs un smagākā grupas spēle aiz muguras. Taču tad tika piedzīvots ļoti sāpīgs zaudējums Slovēnijā, ielaižot vienīgos vārtus 85.minūtē. Pēc tam jau sāka nosēsties lielais optimisms, taču vasarā izcīnītā neticamā uzvara Grieķijā (Māra pirmie vārti izlasē) atgrieza izlasi uz cerību takas, jo pirms tam vēl bija arī solīdais 0:0 mājās pret grieķiem. 11 punkti pēc 7 spēlēm atstāja tīri labas cerības, tomēr sekojošie neizšķirti Albānijā un Gruzijā, lai arī sportiski bija vērtējami kā labi, no tabulas viedokļa kvalificēšanās cerības pazudināja.
Spilgtākās atmiņas:
Reālas iespējas kvalificēties, Dzodzuašvili, uzvara Norvēģijā, Pahara spēle un Verpakovska parādīšanās.
WC-2002
Vērtējums: 3
Joprojām sliktākais atlases cikls izlases vēsturē. 8 spēlēs 4 punkti, kuri izcīnīti pret Sanmarino, pārējie zaudējumi. Grupā bija 5 komandas, palikām ceturtie. No pēdējās vietas paglāba tas, ka bijām vienā grupā ar Eiropas vājāko izlasi (varētu vēl diskutēt vienīgi par Andoru). Bet pat četri punkti pret Sanmarīno bija katastrofa, ko apliecina fakts, ka pēc neizšķirta Rīgā darbu zaudēja Gerijs Džonsons. No trešās vietas atpalikām 11 punktus, guvām tikai 5 vārtus. Turklāt, tika piedzīvoti pilnīgi bezcerīgi zaudējumi Horvātijā (1:4) un Rīgā pret beļģiem (0:4).
Vienīgā patiešām patīkamā spēle ciklā bija pret skotiem- pirmais lielais mačs Skonto stadionā, pārpildītas tribīnes un augstas kvalitātes brīvs futbols ar abpusējiem uzbrukumiem. Pašās spēles beigās ielaistie vārti bija sāpīgi, tomēr reti kurš toreiz kritizēja izlasi. Tieši šo spēli Skonto stadionā vēroja Arsēns Vengers, kurš uzreiz pēc mača lika Igoram Stepanovam kravāt mantas un braukt uz Londonu. Tālāk jau viss palika tikai sliktāk un sliktāk.. Cikla otrajā daļā stūri pārņēma Starkovs un pēdējā spēle Skotijā (1:2) jau atkal bija visai cerīga.
Spilgtākās atmiņas:
Gerijs Džonsons un viņa ienestās pārmaiņas izlasē, pārvācamies uz Skonto stadionu, izlases un tās trenera kontekstā Angliju atklāj leģions no Latvijas.
Euro-2004
Vērtējums: 9,5
Te neko jaunu nepateiksi. Mazas valsts sapņu piepildījums. 2.vieta un kvalificēšanās Eiropas čempionāta finālturnīram. Piecas uzvaras, neizšķirts un tikai divi zaudējumi, kā arī uzvara un neizšķirts pārspēlēs pret Turciju. Latvijas futbola lielā diena. Grupā ielaidām tikai 6 vārtus un beigu tabulā atpalikām no 1.vietas vienu punktu. Izlozē saņemtā Turcija šķita milzīgs bieds, bet izlasei arī tas nebija šķērslis.
Milzīga apstākļu sakritība- samērā viegla grupa, veiksmīgs kalendārs, poļu un ungāru neizšķirts, veiksme Sanmarīno, Skonto norūdītais izlases kodols un, protams, Māris. Tikai tam visam esot kopā, varēja notikt tāds brīnums. Palīdzēja pat laika apstākļi Rīgā pret turkiem.
Spilgtākās atmiņas:
Māra vārti Turcijā un tās spēles beigu signāls, uzvara Polijā, uzvara Zviedrijā, Verpakovska fantastiskā spēle, izlases aizsardzība.
WC-2006
Vērtējums: 6,5
Viens no interesantākajiem cikliem, jo tikām grupā ar Krieviju. Pēc zvaigžņu mirkļiem iepriekšējā ciklā un Eiropas finālturnīrā varēja gaidīt, ka būs psiholoģiski ļoti grūti. Sākumā tā arī bija- īpaši bēdīgs bija zaudējums Bratislavā un moku pilnais neizšķirts Rīgā pret Igauniju. Pozitīvi, ka izdevās izcīnīt maksimumu no Lihtenšteinas un Luksemburgas, kas nebūt nav pašsaprotami. 4 uzvaras, 3 neizšķirti un 5 zaudējumi, kas deva 5.vietu, bija diezgan atbilstošs situācijai rezultāts. Lielākā sāpe- palikšana aiz Igaunijas un tikai punkts savstarpējās spēlēs. Pirmo un vienīgo reizi kopš neatkarības zaudējām Ziemeļu kaimiņiem.
Cikls uz visiem laikiem paliks prātā ar spēlēm pret Krieviju, jo īpaši neaizmirstams ir mačs Rīgā. Izlase savu darbu paveica- 1:1 pie pārpildītām tribīnēm bija pietiekoši, lai Krievija netiktu uz Pasaules kausu. Atmosfēra stadionā bija nokaitēta, nešaubos, ka lokālās simpātijas nacionālo īpatnību dēļ arī ne visos sektoros bija viennozīmīgas. Pirms spēles parādījās informācija, ka spēle ir jau sarunāta un Latvija zaudēs. Strauji krita koeficienti uz Krievijas uzvaru, bet... viss notika!
Spilgtākās atmiņas:
Spēle Rīgā pret Krieviju, Zemene, Skolari un Ronaldo, allaž daudz skatītāju, daudz gūtu vārtu (18), jo bijām grupā ar ņemamām komandām.
Euro-2008
Vērtējums: 6-
Bijām visai skarbā grupā. Zviedrija, Dānija, Spānija bija lielas vērtības, Ziemeļīrija un Islande- nopietni pretinieki, bet arī Lihtenšteina, ar kuru sadalījām punktus, nebija peramie zēni, ko arī pierādīja, grupā izcīnot 7 punktus. Sākums bija cerīgs, jo pret zviedriem, lai arī zaudējām ar 0:1, spēlējām labi, bet pēc tam ar 4:0 tika sagrauta uzvārdu ziņā ļoti cienījamā Islande. Toties pamatīgs nokdauns nāca pavasarī, kad zaudējām Lihtenšteinai ar 0:1. Kopā ar sekojošajiem zaudējumiem Spānijai un Dānijai, zaudējumu sērija sasniedza 4 spēles.Tomēr rudens puse bija cerīgāka, jo izdevās laba uzvara mājās pār Ziemeļīriju un aizraujoša uzvara Reikjavikā ar 4:2, un 5.vieta 7 komandu grupā bija precīza mūsu vieta.
Laikam jau spilgtākās atmiņas paliks par abām lielajām uzvarām pār Islandi. Toreiz tas nelikās tik liels panākums, taču jāsaka, ka sastāvs Islandei bija iespaidīgs. Ne tikai Gudjonsens no Barcelona tur bija, bet arī virkne Anglijas premjerlīgas un Championship spēlētāji, Nīderlandes augstākā ešalona komandu pārstāvji. Uzvārdu ziņā Latvija ar Islandi nevarēja konkurēt. Kā vēlāk izrādījās, grupā bijām kopā ar lielo Spānijas izlasi, kas turpmākajos gados dominēja pasaules futbolā.
Spilgtākās atmiņas:
Islandes demolēšana, spēles pret Spāniju, plašā liepājnieku invāzija izlasē, Andrejevs.
WC-2010
Vērtējums: 8
Otrs labākais cikls izlases vēsturē. Viens no trim cikliem, kurā bija reāli apsvērumi par kvalificēšanos. 3.vieta, 3 punkti līdz 2.vietai, pozitīvā bilance un vārtu attiecība izsaka visu. Grupa bija vidēji stipra, bet izdevās 7 teicamas spēles, bezcerīgs bija tikai zaudējums grieķiem mājās 0:2. Līdz pat beigām cīnījāmies par ceļazīmi. Pirms šī cikla jau bija iestājies post Euro-2004 pagurums, bet cikls atjaunoja emocijas.
Bija divi atslēgas mirkļi šajā ciklā. Pirmais bija, kad nenoturējām uzvaru pār Šveici. Neizšķirts mājās bijas lielisks rezultāts, taču ne no kvalificēšanās viedokļa un situācijas, kad 75.minūtē izvirzījāmies vadībā. Otrs- kad 2.puslaika sākumā pie 2:1 salūzām Grieķijā. Nedaudz piepalīdzēja arī tiesnesis. Lielas bija emocijas, kad viesos vinnējām Izraēlu ar 1:0. Piezīmēšu, ka tolaik par komandu ar lielām ambīcijām uzskatīja arī Dobrovoļska vadīto Moldovu, taču mēs abas reizes viņus pieveicām.
Spilgtākās atmiņas:
Uzvara Izraēlā, Cauņas vārti pret Šveici, emocijām pārbagātais mačs Grieķijā, liepājnieki joprojām sit- Karlsons, Verpakovskis, Grebis, Ivanovs.
Euro-2012
Vērtējums: 6
Daudz kritizētā Starkova vadītā izlase nospēlēja spējām atbilstošu ciklu. Atstājām aiz sevis tos, kurus varējām atstāt (Gruzija un Malta), palaidām priekšā bezierunu pārākās Grieķiju, Horvātiju un Izraēlu. Paņēmām punktus, ko varējām paņemt, neko vairāk gan arī nē. Patika neizšķirts pret grieķiem. 11 punkti 10 spēlēs šādā grupā ir pilnībā atbilstoši. Ielaidām tikai 12 vārtus.
Uzskatu, ka slimīgi jau šajā ciklā sabiedrību bija pārņēmusi masu psihoze Starkova nogalināšanā. Ja nākamajā ciklā kļuva skaidrs, ka Starkovs sevi ir izsmēlis, tad šajā ciklā spēles bija pietiekami adekvātas, ja neskaita zaudējumu Horvātijai mājās. Cits treneris tādu kritiku nesaņemtu. Par ambiciozu un spēcīgu šajā ciklā tika uzskatīta Kecbajas vadītā Gruzija. Tāpēc atrašanās beigās priekšā Gruzijai bija lielāks panākums par sāpi palikt aiz visiem favorītiem. Jāpiekrīt gan, ka cikla beigās jau bija grūti saskatīt perspektīvu Starkova spēles modelim. Kļuva garlaicīgi.
Spilgtākās atmiņas:
Cauņas cikls, uzvara Gruzijā, Starkova un Latvijas futbola nīšana, atkal noņemam punktus grieķiem.
WC-2014
Vērtējums: 5,5
Cikla pirmajā daļā naids pret Latvijas futbola izlasi tautā sasniedza nebijušus augstumus. Nelīdzēja arī uzvara Baltijas kausā. Kritiski vērtējot, nekāda izgāšanās gan ciklā netika piedzīvota. Tiesa, neko daudz pozitīvu arī nepateiksi. 5.vieta, aiz sevis atstājot tikai Lihtenšteinu. Sāpīgs neizšķirts Vaducā. Mājas spēles aizvadījam ļoti normāli- 2 uzvaras, neizšķirts un 2 zaudējumi bija pilnīgi adekvāts rezultāts. Vāja spēle viesos, kur izcīnījām tikai sāpīgo punktu Lihtenšteinā. Visas viesu spēles arī satura ziņā bija bezcerīgas.
Cikls, kura laikā Starkovu nomainīja Pahars, pārtraucot ilgstošo Starkova karjeru izlasē. Atmiņā noteikti paliks lieliskā uzvara pār Lietuvu, kurā vajadzēja iesist vēl vairāk vārtu, kā arī izglābšanās pret Slovākiju pēdējā spēlē jau Pahara vadībā. Skatītāji, pateicoties Starkova nomaiņai, atguva ticību Latvijas futbolam. Nomaiņa bija vajadzīga, taču racionāli domājot, pamata lielam optimismam tāpat nebija. Drīzāk tikai pārmaiņām. Neaizmirstama bija bosniešu invāzija Rīgā, kuru acu priekšā tika piedzīvots, iespējams, bezcerīgākais zaudējums mājas spēlēs izlases vēsturē ar 0:5.
Spilgtākās atmiņas:
Bosniešu armija (6 tūkstoši) Skonto stadionā un Rīgas ielās, Rodes vārti cikla pēdējā minūtē, labā spēle pret Lietuvu, Starkova aiziešana.
Euro-2016
Vērtējums: 5
Pēdējā vieta grupā nekā neļauj šo ciklu nosaukt par pozitīvu. Otrs vājākais cikls vēsturē. Tikai 5 punkti un 6 gūtie vārti ir bēdīgs rezultāts. Kā mazu attaisnojumu var piedāvāt vien „nāves grupas” statusu, kas gan arī ir vēl pētāms jautājums. Var tik pat labi jautāt, vai „nāves grupas” nosaukumu var piedēvēt grupai, no kuras pārliecinoši kvalificējas Islande? Tāpat daudzi atcerēsie Nīderlandes 4.vietu kā attaisnojumu pašu neveiksmei. Kritiku neiztur doma par jaunas komandas veidošanu. Redzēsim. Ceru, ka kļūdos, taču lielu pamatu neredzu.
Ļoti pretrunīgs cikls vērtēšanai, jo saduras briesmīgas lietas ar diezgan labām. Trīs katastrofāli fakti- pirmo reizi esam pēdējie grupā, piedzīvojam lielāko zaudējumu kopš neatkarības atjaunošanas (0:6 Amsterdamā) un negūstam nevienu uzvaru (otro reizi vēsturē), lai gan grupā ir divas izlases no zemākiem groziem. No otras puses- ir četri vērā ņemami neizšķirti labās spēlēs, kurās visās arī spējām gūt vārtus. Izlase ieguva jaunu rokrakstu Pahara vadībā, spēlējot brīvāku un skatāmāku futbolu, tādējādi atjaunojot līdzjutēju uzticību. Taču reāli sajūsma un cerības ir/bija pārspīlētas. Klubu un citu rādītāju ziņā mēs varējām sacensties tikai ar kazahiem, ko arī darījām, bet pat tas nesanāca. Skats nākotnē nav ļoti cerīgs. Jācer uz spēcīgu kadru izveidošanos- Jānis Ikaunieks, varbūt Rakels, Jagodinskis.
Spilgtākās atmiņas:
Skatītāji čakli apmeklē spēles un tic izlasei, divi lieli neizšķirti Čehijā un Turcijā, Šabalas spēle, Ikaunieka uzspīdēšana cikla sākumposmā.
Bimbambols.
Mīlas Bimbambols
BIMBAMBOLS: IZLASES 12 CIKLU VĒRTĒJUMS (PILNA VERSIJA)
Labvakar, draugi!
Vakar noslēdzās Latvijas izlases 12.cikls atlasei uz Eiropas vai Pasaules čempionāta finālturnīru. Ducis ciklu dod lielisku pamatu atskatīties uz šiem notikumiem, kā arī izteikt savu salīdzinošo to novērtējumu.
Katru ciklu nedaudz raksturošu, kā arī došu savu izlases varējuma novērtējumu 10 baļļu sistēmā. Īsumā arī noformulēšu savas spilgtākās atmiņas katrā no cikliem.
WC-1994
Vērtējums: 6
Septiņu komandu konkurencē izcīnīta 6.vieta. Var teikt, ka līdzīgs cikls Euro-2016 atlasei. 12 spēlēs bez uzvarām, 5 neizšķirti, 7 zaudējumi. Tomēr nepalikām pēdējie, kas ir svarīgi. Aiz mums palika Albānija. Tolaik par uzvaru deva 2 punktus, tāpēc šie neizšķirti bija augstākā vērtē. Gan no šīsdienas, gan toreizējām pozīcijām skatoties, bijām spēcīgā grupā- Spānija, Dānija (nupat vinnējusi Euro-1992), Īrija (labi spēlēja iepriekšējos Eiropas un Pasaules finālturnīros), Ziemeļīrija, Lietuva (Žalgiris vēl pirms dažiem gadiem bija ieguvis PSRS bronzu- 1987.gadā) un Albānija.
Divi no izcīnītajiem neizšķirtiem liekami augstākā plauktā par Euro-2016 izcīnītajiem pret Čehiju un Turciju. Runa, protams, par abiem 0:0 pret Dāniju un Spāniju. Tās ir „zelta fonda” spēles. Labu spēli Latvija aizvadīja arī Viļņā 1992.gada oktobrī, kad tikai pēdējās minūtēs izlaidām uzvaru- 1:1. Lietuvai tolaik bija ļoti laba komanda. Pārsteidzošs bija mačs Seviļā, kur Latvija ieradās 14 spēlētāju sastāvā, tomēr spēja puslaiku nospēlēt 0:0.
Spilgtākās atmiņas:
Izlases atgriešanās pasaules futbolā, Dānija 0:0, Spānija 0:0, Aināra Linarda spēle un tēls izlasē, Džekija Čarltona viesošanās īru krogā pēc spēles Rīgā.
Euro-1996
Vērtējums: 7
Samērā spēcīga grupa- Portugāle, tolaik spēcīgā Īrija, Ziemeļīrija, Austrija un Lihtenšteina. Palikām 5.vietā, taču ne bez pretenzijām. Četras uzvaras un seši zaudējumi mums ievietoja tikai 5 punktu attālumā no 2.vietas. Tiem laikiem ievērojams sasniegums.
Galvenie cikla hiti, protams, ir lieliskā uzvara mājās pār Austriju ar 3:2, kad no 2:0 kritām atpakaļ uz 2:2, bet beigās Zeiberliņš ar skaistu sitienu devītniekā panāca 3:2, kā arī uzvara Belfāstā pār ziemeļīriem ar 2:1- ziemeļīri beigās palika vienādos punktos ar īriem, tomēr savstarpējās spēles bija labākas īriem, kas deva tiem 2.vietu grupā. Savukārt Austrija no abiem minētajiem atpalika par punktu. Tātad mēs būtiski ietekmējām visus notikumus un komandu secību grupā. Atmiņā paliks arī 2:3 Portugālē, kas tiem laikiem radīja nopietnu ažiotāžu.
Spilgtākās atmiņas:
Izlases pirmās nopietnās uzvaras, Jānis Gilis atklāj Vītu Rimku, Zeiberliņa vārti pret Austriju.
WC-1998
Vērtējums: 6,5
Tabulā atkal solis uz priekšu- pēc sestās un piektās vietas, šoreiz esam ceturtie. Tomēr, atšķirībā no iepriekšējā cikla, šoreiz grupa sadalās divās daļās- ir trīs „lielie” un trīs „mazie”- pie pirmajiem ir Austrija, Slovēnija un Zviedrija, bet mēs, igauņi un baltkrievi ne uz ko nepretendējam. Ar 3 uzvarām un neizšķirtu mums pietiek, lai „mazo” vidū paliktu labākie. Igauņus vinnējām abās spēlēs, bet baltkrievus reizi, vēl reizi neizšķirts.
Jau pašā cikla sākumā mājās piedzīvotie zaudējumi pret zviedriem un skotiem salauza jebkādas ilūzijas par augstām vietām. Toties mācējām paņemt „savus punktus” pret igauņiem un baltkrieviem. Labākās spēles bija Igaunijā vecajā Kadriorg stadionā, kad no 0:1 panācām 3:1, kā arī Rīgā pret Baltkrieviju 2:0- tas notika dienā, kad Latvijas ledus hokeja izlase aizvadīja pirmo gadu A grupā un nospēlēja 3:3 pret Kanādu. 1997.gada 30.aprīlis. Kā pozitīvs fakts minams, ka visās spēlēs spēlējām cienīgi- nevienā mačā nezaudējām ar vairāk kā 2 vārtu pārsvaru.
Spilgtākās atmiņas:
38 gadus vecā aizsarga Ševļakova divi vārti pret Baltkrieviju, izglābšanās Igaunijā un Mežecka uzsauktie dzērieni pēc spēles faniem, zviedru vēstules O.Karavajevam pirms spēles Skotijā.
Euro-2000
Vērtējums: 7,5
Pirmais cikls, kurā iezagās prātā doma, ka varbūt varam aizbraukt uz finālturnīru. Pirms cikla likās, ka gaidāma totāla izgāšanās, ko nostiprināja Dzodzuašvili vadītās izlases zaudējumi pārbaudes spēlēs ar 1:5 pret Izraēlu Rīgā un 1:4 viesos Islandei. Taču tad sekoja neticamais- uzvara viesos starta mačā pār Norvēģiju ar 3:1 (jāpiebilst, ka norvēģi tajā laikā tika uzskatīta par vienu no Eiropas top izlasēm, ko apliecināja arī cikls- nākamajās 9 spēlēs 8 uzvaras un viens neizšķirts). Finišējām ceturtie, atpaliekot tikai 4 punktus no 2.vietas, kura tika Slovēnijai. Grieķi mums priekšā nieka 2 punktus, bet aizsteidzāmies priekšā Gruzijai un Albānijai. Grupa noslēgta ar pozitīvu vārtu starpību.
Pirmo reizi doma par kvalificēšanos parādījās pēc uzvaras otrajā spēlē mājās pār Gruziju- 6 punkti divās spēlēs un smagākā grupas spēle aiz muguras. Taču tad tika piedzīvots ļoti sāpīgs zaudējums Slovēnijā, ielaižot vienīgos vārtus 85.minūtē. Pēc tam jau sāka nosēsties lielais optimisms, taču vasarā izcīnītā neticamā uzvara Grieķijā (Māra pirmie vārti izlasē) atgrieza izlasi uz cerību takas, jo pirms tam vēl bija arī solīdais 0:0 mājās pret grieķiem. 11 punkti pēc 7 spēlēm atstāja tīri labas cerības, tomēr sekojošie neizšķirti Albānijā un Gruzijā, lai arī sportiski bija vērtējami kā labi, no tabulas viedokļa kvalificēšanās cerības pazudināja.
Spilgtākās atmiņas:
Reālas iespējas kvalificēties, Dzodzuašvili, uzvara Norvēģijā, Pahara spēle un Verpakovska parādīšanās.
WC-2002
Vērtējums: 3
Joprojām sliktākais atlases cikls izlases vēsturē. 8 spēlēs 4 punkti, kuri izcīnīti pret Sanmarino, pārējie zaudējumi. Grupā bija 5 komandas, palikām ceturtie. No pēdējās vietas paglāba tas, ka bijām vienā grupā ar Eiropas vājāko izlasi (varētu vēl diskutēt vienīgi par Andoru). Bet pat četri punkti pret Sanmarīno bija katastrofa, ko apliecina fakts, ka pēc neizšķirta Rīgā darbu zaudēja Gerijs Džonsons. No trešās vietas atpalikām 11 punktus, guvām tikai 5 vārtus. Turklāt, tika piedzīvoti pilnīgi bezcerīgi zaudējumi Horvātijā (1:4) un Rīgā pret beļģiem (0:4).
Vienīgā patiešām patīkamā spēle ciklā bija pret skotiem- pirmais lielais mačs Skonto stadionā, pārpildītas tribīnes un augstas kvalitātes brīvs futbols ar abpusējiem uzbrukumiem. Pašās spēles beigās ielaistie vārti bija sāpīgi, tomēr reti kurš toreiz kritizēja izlasi. Tieši šo spēli Skonto stadionā vēroja Arsēns Vengers, kurš uzreiz pēc mača lika Igoram Stepanovam kravāt mantas un braukt uz Londonu. Tālāk jau viss palika tikai sliktāk un sliktāk.. Cikla otrajā daļā stūri pārņēma Starkovs un pēdējā spēle Skotijā (1:2) jau atkal bija visai cerīga.
Spilgtākās atmiņas:
Gerijs Džonsons un viņa ienestās pārmaiņas izlasē, pārvācamies uz Skonto stadionu, izlases un tās trenera kontekstā Angliju atklāj leģions no Latvijas.
Euro-2004
Vērtējums: 9,5
Te neko jaunu nepateiksi. Mazas valsts sapņu piepildījums. 2.vieta un kvalificēšanās Eiropas čempionāta finālturnīram. Piecas uzvaras, neizšķirts un tikai divi zaudējumi, kā arī uzvara un neizšķirts pārspēlēs pret Turciju. Latvijas futbola lielā diena. Grupā ielaidām tikai 6 vārtus un beigu tabulā atpalikām no 1.vietas vienu punktu. Izlozē saņemtā Turcija šķita milzīgs bieds, bet izlasei arī tas nebija šķērslis.
Milzīga apstākļu sakritība- samērā viegla grupa, veiksmīgs kalendārs, poļu un ungāru neizšķirts, veiksme Sanmarīno, Skonto norūdītais izlases kodols un, protams, Māris. Tikai tam visam esot kopā, varēja notikt tāds brīnums. Palīdzēja pat laika apstākļi Rīgā pret turkiem.
Spilgtākās atmiņas:
Māra vārti Turcijā un tās spēles beigu signāls, uzvara Polijā, uzvara Zviedrijā, Verpakovska fantastiskā spēle, izlases aizsardzība.
WC-2006
Vērtējums: 6,5
Viens no interesantākajiem cikliem, jo tikām grupā ar Krieviju. Pēc zvaigžņu mirkļiem iepriekšējā ciklā un Eiropas finālturnīrā varēja gaidīt, ka būs psiholoģiski ļoti grūti. Sākumā tā arī bija- īpaši bēdīgs bija zaudējums Bratislavā un moku pilnais neizšķirts Rīgā pret Igauniju. Pozitīvi, ka izdevās izcīnīt maksimumu no Lihtenšteinas un Luksemburgas, kas nebūt nav pašsaprotami. 4 uzvaras, 3 neizšķirti un 5 zaudējumi, kas deva 5.vietu, bija diezgan atbilstošs situācijai rezultāts. Lielākā sāpe- palikšana aiz Igaunijas un tikai punkts savstarpējās spēlēs. Pirmo un vienīgo reizi kopš neatkarības zaudējām Ziemeļu kaimiņiem.
Cikls uz visiem laikiem paliks prātā ar spēlēm pret Krieviju, jo īpaši neaizmirstams ir mačs Rīgā. Izlase savu darbu paveica- 1:1 pie pārpildītām tribīnēm bija pietiekoši, lai Krievija netiktu uz Pasaules kausu. Atmosfēra stadionā bija nokaitēta, nešaubos, ka lokālās simpātijas nacionālo īpatnību dēļ arī ne visos sektoros bija viennozīmīgas. Pirms spēles parādījās informācija, ka spēle ir jau sarunāta un Latvija zaudēs. Strauji krita koeficienti uz Krievijas uzvaru, bet... viss notika!
Spilgtākās atmiņas:
Spēle Rīgā pret Krieviju, Zemene, Skolari un Ronaldo, allaž daudz skatītāju, daudz gūtu vārtu (18), jo bijām grupā ar ņemamām komandām.
Euro-2008
Vērtējums: 6-
Bijām visai skarbā grupā. Zviedrija, Dānija, Spānija bija lielas vērtības, Ziemeļīrija un Islande- nopietni pretinieki, bet arī Lihtenšteina, ar kuru sadalījām punktus, nebija peramie zēni, ko arī pierādīja, grupā izcīnot 7 punktus. Sākums bija cerīgs, jo pret zviedriem, lai arī zaudējām ar 0:1, spēlējām labi, bet pēc tam ar 4:0 tika sagrauta uzvārdu ziņā ļoti cienījamā Islande. Toties pamatīgs nokdauns nāca pavasarī, kad zaudējām Lihtenšteinai ar 0:1. Kopā ar sekojošajiem zaudējumiem Spānijai un Dānijai, zaudējumu sērija sasniedza 4 spēles.Tomēr rudens puse bija cerīgāka, jo izdevās laba uzvara mājās pār Ziemeļīriju un aizraujoša uzvara Reikjavikā ar 4:2, un 5.vieta 7 komandu grupā bija precīza mūsu vieta.
Laikam jau spilgtākās atmiņas paliks par abām lielajām uzvarām pār Islandi. Toreiz tas nelikās tik liels panākums, taču jāsaka, ka sastāvs Islandei bija iespaidīgs. Ne tikai Gudjonsens no Barcelona tur bija, bet arī virkne Anglijas premjerlīgas un Championship spēlētāji, Nīderlandes augstākā ešalona komandu pārstāvji. Uzvārdu ziņā Latvija ar Islandi nevarēja konkurēt. Kā vēlāk izrādījās, grupā bijām kopā ar lielo Spānijas izlasi, kas turpmākajos gados dominēja pasaules futbolā.
Spilgtākās atmiņas:
Islandes demolēšana, spēles pret Spāniju, plašā liepājnieku invāzija izlasē, Andrejevs.
WC-2010
Vērtējums: 8
Otrs labākais cikls izlases vēsturē. Viens no trim cikliem, kurā bija reāli apsvērumi par kvalificēšanos. 3.vieta, 3 punkti līdz 2.vietai, pozitīvā bilance un vārtu attiecība izsaka visu. Grupa bija vidēji stipra, bet izdevās 7 teicamas spēles, bezcerīgs bija tikai zaudējums grieķiem mājās 0:2. Līdz pat beigām cīnījāmies par ceļazīmi. Pirms šī cikla jau bija iestājies post Euro-2004 pagurums, bet cikls atjaunoja emocijas.
Bija divi atslēgas mirkļi šajā ciklā. Pirmais bija, kad nenoturējām uzvaru pār Šveici. Neizšķirts mājās bijas lielisks rezultāts, taču ne no kvalificēšanās viedokļa un situācijas, kad 75.minūtē izvirzījāmies vadībā. Otrs- kad 2.puslaika sākumā pie 2:1 salūzām Grieķijā. Nedaudz piepalīdzēja arī tiesnesis. Lielas bija emocijas, kad viesos vinnējām Izraēlu ar 1:0. Piezīmēšu, ka tolaik par komandu ar lielām ambīcijām uzskatīja arī Dobrovoļska vadīto Moldovu, taču mēs abas reizes viņus pieveicām.
Spilgtākās atmiņas:
Uzvara Izraēlā, Cauņas vārti pret Šveici, emocijām pārbagātais mačs Grieķijā, liepājnieki joprojām sit- Karlsons, Verpakovskis, Grebis, Ivanovs.
Euro-2012
Vērtējums: 6
Daudz kritizētā Starkova vadītā izlase nospēlēja spējām atbilstošu ciklu. Atstājām aiz sevis tos, kurus varējām atstāt (Gruzija un Malta), palaidām priekšā bezierunu pārākās Grieķiju, Horvātiju un Izraēlu. Paņēmām punktus, ko varējām paņemt, neko vairāk gan arī nē. Patika neizšķirts pret grieķiem. 11 punkti 10 spēlēs šādā grupā ir pilnībā atbilstoši. Ielaidām tikai 12 vārtus.
Uzskatu, ka slimīgi jau šajā ciklā sabiedrību bija pārņēmusi masu psihoze Starkova nogalināšanā. Ja nākamajā ciklā kļuva skaidrs, ka Starkovs sevi ir izsmēlis, tad šajā ciklā spēles bija pietiekami adekvātas, ja neskaita zaudējumu Horvātijai mājās. Cits treneris tādu kritiku nesaņemtu. Par ambiciozu un spēcīgu šajā ciklā tika uzskatīta Kecbajas vadītā Gruzija. Tāpēc atrašanās beigās priekšā Gruzijai bija lielāks panākums par sāpi palikt aiz visiem favorītiem. Jāpiekrīt gan, ka cikla beigās jau bija grūti saskatīt perspektīvu Starkova spēles modelim. Kļuva garlaicīgi.
Spilgtākās atmiņas:
Cauņas cikls, uzvara Gruzijā, Starkova un Latvijas futbola nīšana, atkal noņemam punktus grieķiem.
WC-2014
Vērtējums: 5,5
Cikla pirmajā daļā naids pret Latvijas futbola izlasi tautā sasniedza nebijušus augstumus. Nelīdzēja arī uzvara Baltijas kausā. Kritiski vērtējot, nekāda izgāšanās gan ciklā netika piedzīvota. Tiesa, neko daudz pozitīvu arī nepateiksi. 5.vieta, aiz sevis atstājot tikai Lihtenšteinu. Sāpīgs neizšķirts Vaducā. Mājas spēles aizvadījam ļoti normāli- 2 uzvaras, neizšķirts un 2 zaudējumi bija pilnīgi adekvāts rezultāts. Vāja spēle viesos, kur izcīnījām tikai sāpīgo punktu Lihtenšteinā. Visas viesu spēles arī satura ziņā bija bezcerīgas.
Cikls, kura laikā Starkovu nomainīja Pahars, pārtraucot ilgstošo Starkova karjeru izlasē. Atmiņā noteikti paliks lieliskā uzvara pār Lietuvu, kurā vajadzēja iesist vēl vairāk vārtu, kā arī izglābšanās pret Slovākiju pēdējā spēlē jau Pahara vadībā. Skatītāji, pateicoties Starkova nomaiņai, atguva ticību Latvijas futbolam. Nomaiņa bija vajadzīga, taču racionāli domājot, pamata lielam optimismam tāpat nebija. Drīzāk tikai pārmaiņām. Neaizmirstama bija bosniešu invāzija Rīgā, kuru acu priekšā tika piedzīvots, iespējams, bezcerīgākais zaudējums mājas spēlēs izlases vēsturē ar 0:5.
Spilgtākās atmiņas:
Bosniešu armija (6 tūkstoši) Skonto stadionā un Rīgas ielās, Rodes vārti cikla pēdējā minūtē, labā spēle pret Lietuvu, Starkova aiziešana.
Euro-2016
Vērtējums: 5
Pēdējā vieta grupā nekā neļauj šo ciklu nosaukt par pozitīvu. Otrs vājākais cikls vēsturē. Tikai 5 punkti un 6 gūtie vārti ir bēdīgs rezultāts. Kā mazu attaisnojumu var piedāvāt vien „nāves grupas” statusu, kas gan arī ir vēl pētāms jautājums. Var tik pat labi jautāt, vai „nāves grupas” nosaukumu var piedēvēt grupai, no kuras pārliecinoši kvalificējas Islande? Tāpat daudzi atcerēsie Nīderlandes 4.vietu kā attaisnojumu pašu neveiksmei. Kritiku neiztur doma par jaunas komandas veidošanu. Redzēsim. Ceru, ka kļūdos, taču lielu pamatu neredzu.
Ļoti pretrunīgs cikls vērtēšanai, jo saduras briesmīgas lietas ar diezgan labām. Trīs katastrofāli fakti- pirmo reizi esam pēdējie grupā, piedzīvojam lielāko zaudējumu kopš neatkarības atjaunošanas (0:6 Amsterdamā) un negūstam nevienu uzvaru (otro reizi vēsturē), lai gan grupā ir divas izlases no zemākiem groziem. No otras puses- ir četri vērā ņemami neizšķirti labās spēlēs, kurās visās arī spējām gūt vārtus. Izlase ieguva jaunu rokrakstu Pahara vadībā, spēlējot brīvāku un skatāmāku futbolu, tādējādi atjaunojot līdzjutēju uzticību. Taču reāli sajūsma un cerības ir/bija pārspīlētas. Klubu un citu rādītāju ziņā mēs varējām sacensties tikai ar kazahiem, ko arī darījām, bet pat tas nesanāca. Skats nākotnē nav ļoti cerīgs. Jācer uz spēcīgu kadru izveidošanos- Jānis Ikaunieks, varbūt Rakels, Jagodinskis.
Spilgtākās atmiņas:
Skatītāji čakli apmeklē spēles un tic izlasei, divi lieli neizšķirti Čehijā un Turcijā, Šabalas spēle, Ikaunieka uzspīdēšana cikla sākumposmā.
Bimbambols.